Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda leczenia zespołu chronicznego zmęczenia

Przewlekłe zmęczenie coraz częściej uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Problemy z koncentracją, brak energii, ospałość oraz trudności z zasypianiem to oznaki zespołu chronicznego zmęczenia, których nie należy lekceważyć. Co zrobić, kiedy sen nie przynosi nam ulgi, a sam wypoczynek po prostu nie działa? Skuteczną metodą leczenia może okazać się tlenoterapia hiperbaryczna!

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia, inaczej CFS (Chronical Fatigue Syndrome) dotyka coraz większa liczbę osób, znacząco obniżając im jakość życia. Szacuje się, iż nawet 4 do 8% całej populacji zmaga się z tą przypadłością. Do najważniejszych objawów należy uczucie przemęczenia, które trwa co najmniej pół roku, a jednocześnie tego zmęczenia nie można przypisać żadnemu wysiłkowi ani innej chorobie. Dodatkowo, osoba cierpiąca na CFS ma problemy z koncentracją oraz zaburzenia pamięci. Choremu pogarsza się także samopoczucie oraz obniża się jego wydajność pracy. Świadomość, czym jest zespół chronicznego zmęczenia pozwoli na szybszą walkę z uporczywymi dolegliwościami. Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda leczenia zespołu chronicznego zmęczenia.

Wpływ HBOT na CFS

HBOT to skuteczna metoda w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Zdecydowana większość objawów osób zmagających się z przewlekłym zmęczeniem związana jest z niedotlenieniem. Z tego powodu HBOT ma zbawienny wpływ na CFS – korzystanie z tlenowej terapii hiperbarycznej dostarcza ciału odżywczy tlen. H2O podane w warunkach zwiększonego ciśnienia pobudza wszystkie komórki do pracy i wspiera działanie układu nerwowego. Nawet pojedyncza wizyta w komorze hiperbarycznej jest w stanie poprawić komfort życia chorego, dostarczając mu energii i lepszego samopoczucia.

Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23682549/

https://www.heighpubs.org/jprr/jprr-aid1020.php