Tlenoterapia hiperbaryczna na trudno gojące się rany

Prawidłowy proces gojenia się ran trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Istnieją jednak przypadki, w których występująca rana nie chce zniknąć lub też w uciążliwy sposób nawraca. Niegojące się uszkodzenie sprawia dyskomfort i wpływa na obniżenie jakości życia, zarówno z powodu bólu, jak i nieestetycznego wyglądu. Wsparciem w leczeniu trudno gojących się ran może być jednak tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT).

Z czego wynika długi proces gojenia?

U w pełni zdrowych osób proces gojenia przebiega zazwyczaj w krótkim czasie – już kilka do kilkunastu dni wystarczy, aby uszkodzenie zniknęło. W niektórych przypadkach dzieje się to niestety nieco dłużej. Główną przyczyną trudności w zabliźnianiu się ran jest ich niedotlenienie, które pojawia się na skutek uszkodzonych naczyń krwionośnych. Długi proces gojenia ran ma miejsce również w przypadku osób, które chorują na cukrzycę, miażdżycę czy też schorzenie tętnic. U zmagających się z tymi problemami, z powodu niedotlenienia tkanek chorobowych, prawidłowa regeneracja, ukrwienie oraz odżywienie tkanek jest znacznie utrudnione. Tlenoterapia hiperbaryczna poprzez zwiększanie ilości tlenu we krwi pomaga skrócić długi proces gojenia ran, więc jest „plastrem” na trudno gojące się rany.

Jak tlenoterapia wpływa na gojenie się ran?

W czasie sesji w komorze hiperbarycznej do organizmu człowieka dostarczana jest potężna dawka tlenu w wyższym niż atmosferyczne ciśnieniu. Dzięki temu tlen ma szansę dostać się również do osocza i hemoglobiny, co stymuluje odbudowę tkanek i poprawia funkcjonalność wszystkich układów. Tlenowa terapia hiperbaryczna sprzyja wydajniejszej regeneracji nabłonka oraz przyśpiesza wydalanie toksyn. HBOT jest więc skuteczną i nieinwazyjną metodą uzupełniającą leczenie chirurgiczne oraz antybiotykoterapię. Tlenoterapia hiperbaryczna pozytywnie wpływa na gojenie się ran i pomaga chorym odzyskać zdrowie w zaskakująco krótkim czasie.

HBOT wspiera przy leczeniu schorzeń

Tlenoterapia hiperbaryczna jest w stanie doprowadzić do znacznego polepszenia wyników zdrowia. Jej zastosowanie jest wsparciem przy leczeniu wielu schorzeń. HBOT przynosi pozytywne efekty m.in. w leczeniu ran związanych ze stopą cukrzycową. Niedotlenione oraz nieodżywione tkanki kończyn dolnych mogą przyczynić się nie tylko do utraty stopy, ale nawet życia. Tlen hiperbaryczny jest w stanie gwałtownie wzmocnić skuteczność leczenia i zapobiec amputacji. Tlenowa terapia hiperbaryczna niesie efekty także w przypadku odleżyn, które powstają na skutek braku dostępu powietrza pod wpływem ucisku na daną część tkanki. Dostarczenie sporej ilości tlenu w komorze hiperbarycznej pozwala tkankom na odbudowanie się, dzięki czemu zranienie stopniowo się zabliźnia. W podobny sposób HBOT działa na odmrożenia i oparzenia – regeneracja nabłonka nastąpi o wiele szybciej w obecności czystego tlenu.

Stosowanie standardowych metod leczenia w przypadku trudno gojących się ran jest długotrwałym oraz kosztownym procesem, który nie zawsze okazuje się skuteczny. Skorzystanie z tlenowej terapii hiperbarycznej jest w stanie znacznie przyśpieszyć kurację oraz przywrócić chorym pełnię zdrowia. HBOT pomaga osobom zmagającym się ze skórnymi schorzeniami podnieść jakość życia.

Bibliografia:

https://www.cochrane.org/pl/CD004123/WOUNDS_tlenoterapia-hiperbaryczna-w-leczeniu-ran-przewleklych

https://oxyterapia.pl/zdrowie/komora-hiperbaryczna-a-wspomaganie-leczenia-trudno-gojacych-sie-ran/

https://www.termedia.pl/Wyniki-terapii-tlenem-hiperbarycznym-w-leczeniu-ran-przewleklych-raport-wstepny,67,28319,0,0.html

http://bartmed.eu/gojenie-ran/